Skontaktuj się z nami
Numer Telefonu
Proboszcz - ks. dr Tomasz Trębacz - 533-741-092
Wikariusz - ks. mgr Bartosz Orlicki - 534-801-580
Rezydent - ks. kan. lic. mgr Robert Węglewski
parafianspjlubsko@gmail.com
Numer Konta
58 1090 1564 0000 0001 2017 0778
Adres
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Wrocławska 6
68-300 Lubsko
NIP 928-155-09-19 REGON 040119388
Najczęściej zadawane pytania
Jest pierwszym z sakramentów, jaki może przyjąć nieochrzczony dotąd człowiek. Nazywany jest „bramą sakramentów” ponieważ otwiera człowieka na całą rzeczywistość bożej łaski. Bez ważnie przyjętego Sakramentu chrztu świętego, każdy inny sakrament jest nieważny. Aby Sakrament Chrztu św. mógł się odbyć należy przynajmniej miesiąc wcześniej zgłosić się do Kancelarii parafialnej. Wymagane dokumenty to: Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka; dane rodziców i rodziców chrzestnych. Rodzicem chrzestnym może być osoba, która przystąpiła do Sakramentu bierzmowania, jest wierząca i praktykująca oraz nie ma innych przeszkód.
Zgłoszenia dziecka dokonują rodzice we wrześniu na spotkaniu w kościele parafialnym. Warunkiem rozpoczęcia przygotowania do I Komunii św. jest uczestnictwo dziecka w lekcjach religii w szkole od klasy I-III włącznie. Spotkania formacyjne odbywają w kościele parafialnym w ustalonym terminie. Uroczystość I Komunii św. w parafii jest: w Lubsku w II niedzielę maja; w Mierkowie w III niedzielę maja.
Przygotowanie do tego Sakramentu rozpoczyna się w siódmej klasie Szkoły Podstawowej. Trwa dwa lata. Młodzież przeżywa formację w grupach: młodszej (7 klasa) i starszej (8 klasa). Po zakończeniu formacji (koniec klasy 8 lub początek szkoły średniej) przystępuje się do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej. Od tego momentu młody człowiek sam odpowiada za swoją wiarę. Nabór do grupy formacyjnej dokonuje się na początku października. Spotkania formacyjne odbywają się w kościele parafialnym w ustalonym terminie. Warunkiem uczestnictwa w formacji i przystąpienia do Sakramentu bierzmowania jest uczęszczanie na lekcje religii prowadzone w szkole, a także obecność na niedzielnych Mszach św. niektórych nabożeństwach w parafii.
Aby zawrzeć ślub konkordatowy, należy zgłosić się minimum 6 miesięcy wcześniej w celu ustalenia i rezerwacji terminu ślubu do Kancelarii Parafialnej. Duszpasterz poinformuje o dalszych wymogach cywilnych i kościelnych.
Katolicki pogrzeb przysługuje osobie ochrzczonej, która formalnym aktem nie wystąpiła z Kościoła Katolickiego. Po ustaleniu daty, godziny i miejsca pogrzebu z Firmą Pogrzebową, niezwłocznie kontaktujemy się z Duszpasterzem. Do Kancelarii parafialnej należy przynieść Oryginał Aktu Zgonu. Jeśli osoba zmarła nie mieszkała na terenie parafii w której będzie pogrzeb, potrzebne jest zezwolenie od Proboszcza parafii ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej.
W sprawie aktualnie prowadzonych Kursów Przedmałżeńskich lub Poradnictwa Rodzinnego, informacje znajdziesz na stronie internetowej. Adres poniżej. https://dlarodziny.diecezjazg.pl/index.php/aktualnosci/